Bell
AF201
From: Zaire | Upper Guinea
Curatorial Section: African
| Object Number | AF201 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Upper Guinea |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Iron |
| Description | Open cone terminating above in solid rod, tapering upwards and bent over into a loop at extremity. Solid tongue of similar shape hung from hole in side. |
| Height | 5 cm |
| Length | 34.2 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | I-368 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.