Bell
AF191
From: Kasai District | Lower Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF191 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Kasai District | Lower Congo |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Incised |
| Description | Dog's bell of soft wood, crudely executed, with single tongues. Incised decoration simulating basketwood, |
| Height | 9 cm |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.