Canopic Jar Lid
29-87-514B
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-514B |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | Lc VI 2,60 |
| Period | New Kingdom | Third Intermediate Period |
| Date Made | 1200-900 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Baboon |
| Description | Mended. Baboon's head. Uninscribed. |
| Height | 12.54 cm |
| Width | 10.16 cm |
| Depth | 13.02 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | DAN1525B - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




