Trousers
Pantalon
70-13-92A
From: Guatemala | Department of Solola
Curatorial Section: American
| Native Name | Pantalon |
| Object Number | 70-13-92A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Solola |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Cotton, warp face, stripes of red, orange, green, blue, white, indigo-blue jaspe. Made of 4 straight breadths of fabric. As per Sigrid Meier, "Warp: 108 epi, 2 singles, Z twist, red, white, white/indigo jaspe. 2 ply purple, green, orange and maroon. Weft: 22 ppi, 2 singles, Z twist, white cotton. Warp faced plain weave." |
| Length | 93 cm |
| Width | 117 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


