Polishing Stone
63-1-11
From: Cyprus | Kourion | Sotira Teppes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-1-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sotira Teppes |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Floor I, House 14 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone | Chalcedony |
| Description | naturally smooth, used by potters as a polisher. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1963 |
| Other Number | 53 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



