Stela Fragment
CG2015-4-1321.2
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1321.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Right portion of a stela or false door. This fragment has the lower portion of a chair, upon which is seated a woman (?) facing to the left. Surface eroded. |
| Height | 28 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 15 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.