Stela Fragment
CG2015-4-1321.1
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1321.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Left side of a stela or false door, depicting a seated man at the left, an offering table in the center, and a woman (?) at the right. The surface is heavily eroded, but two signs reading "mj-kA" are still legible at the top. |
| Height | 28 cm |
| Length | 44 cm |
| Width | 13 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.