Cup
35-8-301
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Rayy
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 35-8-301 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | cup |
| Height | 12.1 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt 1934 |
| Other Number | RCh 1252 - Field No SF | CG841911-4105 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

