Bowl
34-18-1
From: Costa Rica | Nicoya Peninsula | Filadelfia
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-18-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chorotegan |
| Provenience | Costa Rica | Nicoya Peninsula | Filadelfia |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychromatic |
| Description | Polychrome pottery. Oval, with annular ring base. Relief animal heads as handles at longer ends. Red cream slip, designs in red and black, probably conventionalized serpent symbols. Received broken. |
| Height | 9.53 cm |
| Length | 12.1 cm |
| Width | 17.1 cm |
| Credit Line | Exchange with Jorge A. Lines, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.