Statue
69-29-1024.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 69-29-1024.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | Portal Temple |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1290-1224 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Feet | Ramesses II | Osiris |
| Description | These are the feet belonging to the large standing statue of the king 69-29-1. |
| Height | 44 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 70 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1969 |
| Other Number | 67-667 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.