Sherd
69-16-305
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-305 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N5.9, W6.5 - Directly under sod |
| Locus | House 120 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Brownish-black ware. Check-stamped. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.