Lintel
E2054.3
From: Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2054.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt) |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539 - 1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | One part of a lintel in 6 pieces, with traces of yellow paint, wing of sun disk and royal cartouches of Amenhotep II (Aakheperure). |
| Height | 47 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 18 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES2054 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

