Sarcophagus Fragment
29-87-633.18
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-633.18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | UC289 | TT289 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Granite |
| Description | Fragment of the granite sarcophagus of Nefretmut. No decoration. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.