| Object Number | E3616.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze | Ivory |
| Iconography | Eye |
| Description | Inlaid eye. Gilded. |
| Height | 1.27 cm |
| Length | 38.1 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Credit Line | Distribution from the American Exploration Society; Charles Rosher, 1898 |
| Other Number | AES393 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




