Lithic
95-20-232A
From: Italy | Campania | Vesuvius Summit
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 95-20-232A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Campania | Vesuvius Summit |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | Pinkish-grey volcanic rock fragment. "Lava Rosa"/ Rhyolite. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



