Earring
30-33-7A
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Russia | Maikop | Kuban
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 30-33-7A |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Culture | Scythian |
| Provenience | Russia | Maikop | Kuban |
| Date Made | ca. 500-400 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Gold |
| Technique | Granulation |
| Iconography | Vase |
| Description | vase-form with granular ornamentations |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 4 cm |
| Outside Diameter | 1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Anderson Galleries (Canessa Estate Sale), subscription of William Hinckle Smith, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




