| Native Name | Ongaku Dogu |
| Object Number | 17584A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 19th Century - 1893 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | One of a set of five miniature stringed instruments in box. Ongaku dogu. |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of R. Stewart Culin, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


