Wall Fragment
CG2015-9-251
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-251 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of decorated wall from the palace of Merenptah, Room 7, right side. Incised and filled decoration. At the top of the block is a horizontal line, with traces of carving above. Below are the tops of two hes-vases with lotus flowers atop them. In between the vases is a was-scepter. To the right is a papyrus stalk. |
| Height | 34 cm |
| Length | 48 cm |
| Width | 10 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.