Door Jamb
CG2015-9-248
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of a right door jamb from the palace of Merenptah. Incised channel running down the length of the piece. This piece connects to CG2015-9-247. |
| Height | 14 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 4 cm |
| Other Number | E13551.3 - New Number | E13551C-1 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.