Wall Fragment
CG2015-9-244
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-244 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7: |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of wall decoration from the palace of Merenptah, Room 7, left side. Incised and filled decoration. At the left is a long curved implement. At the center is a notched palm rib, and at the right is a partial "t" sign. |
| Height | 20 cm |
| Length | 46 cm |
| Width | 13 cm |
| Other Number | 84-1-4 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.