Wall Fragment
CG2015-9-243
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-243 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7: |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of wall decoration from the palace of Merenptah, Room 7, left side. Incised and filled hieroglyphs. Rectangle at the top of the fragment has a "t" hieroglyph inside. Below is a small group of hieroglyphs recording the name of the grain god Neper. At the bottom of the fragment is the top portion of a human head. |
| Height | 30 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 14 cm |
| Other Number | 84-1-4 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.