Wall Fragment
CG2015-9-238
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-238 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7: R19 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a wall scene from the palace of Merenptah, Room 7, right side. Small portion of incised decoration depicting a partial "p" heiroglyph (?). |
| Height | 26 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 12 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.