Wall Fragment
CG2015-9-236
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-236 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of wall decoration from the palace of Merenptah. Incised and filled decoration. Composite djed pillar, was scepter, ankh at the left. At the center is the lower portion of a bee hieroglyph, above the word Xnw. To the right of this is a notched palm rib, and what appears to be part of a serekh, surmounted by a seated god determinative. |
| Height | 45 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 10 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.