Wall Fragment
CG2015-9-224
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-224 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7 R19 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of wall decoration from the palace of Merenptah. Incised and filled decoration, representing the front portion of a fertility god (Hapy), with a group of offerings on his outstretched hands. Offerings include a large Hes vase, ankhs and a djed pillar dangling from the bottom of the offering tray. This piece joins with CG2015-9-225. |
| Height | 11 cm |
| Length | 38 cm |
| Width | 22 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.