Wall Fragment
CG2015-9-221
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-221 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | 18-7 R-12 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a wall scene from the palace of Merenptah. Incised and filled decoration, representing the front portion of a standing fertility god (Hapy), presenting a handfull of offerings on his outstretched hands. Offerings include a large Hes vase, and nefer signs (?). |
| Height | 14.5 cm |
| Length | 40 cm |
| Width | 20 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.