| Object Number | E9679.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Mahasna |
| Period | Egyptian Predynastic Period |
| Date Made | 5000-3000 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Technique | Incised |
| Description | Ivory implement |
| Height | 0.48 cm |
| Length | 4.45 cm |
| Width | 0.64 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, John Garstang, 1901 |
| Other Number | AES 2225 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



