Plaque
29-71-654A
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-71-654A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Rm35 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Red-black ware. Large. (Note that 29-71-654A and 29-71-654C are joined). |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M1297 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.