Wall Fragment
CG2015-9-180
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-180 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a wall scene from the palace of Merenptah, depicting fertility deities bringing offerings. This fragment is part of the incised and filled text, and has a "mr" and a "p" sign. |
| Height | 8 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 12 cm |
| Other Number | 84-1-3 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.