Rubbing Stone
29-27-896
From: United States of America | Texas | Travis County | Austin (Texas)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-896 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Travis County | Austin (Texas) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Mounds near Austin |
| Section | American |
| Materials | Mica |
| Description | Very hard mica stone, used for grinding and smoothing; one side is worn rather smooth |
| Height | 7 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
