Jar
14097
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Louisiana | Tensas Parish | Waterford
Curatorial Section: American
| Object Number | 14097 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | United States of America | Louisiana | Tensas Parish | Waterford |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 1300-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Pottery; painted red. Flat base; globular, with vertical neck. |
| Height | 10.3 cm |
| Width | 10.48 cm |
| Depth | 10.48 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 1103 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




