Flake
97-563-5198
From: United States of America | Texas | Hayes County | San Marcos (Texas)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5198 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Hayes County | San Marcos (Texas) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area (uncertain) | Southwest Culture Area (uncertain) |
| Locus | Fishpond excavation |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Cream-colored; one edge curved. |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5198 - Old Museum Number | 10688 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

