Labret
29-151-242
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-151-242 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Description | Columnar, top worn off; original surface red. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 1.4 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Judson Daland, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


