Sarcophagus Lid Fragment
E17999
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17999 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | Cemetery G |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Description | Head from a Ptolemaic sandstone sarcophagus. |
| Height | 60 cm |
| Length | 60 cm |
| Depth | 40 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1903 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.