Column Fragment
CG2015-9-143
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | Room 20 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah, Room 20. Raised relief. A djed pillar is at the right, and at the left is a detailed basket, which appears to be part of the title "Lord of the Two Lands." |
| Height | 15 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 20 cm |
| Other Number | 84-1-1 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.