Cartonnage
29-87-610.3
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-610.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | M162/x4 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen | Plaster | Pigment |
| Description | Multicolor cartonnage fragments. |
| Height | 0.32 cm |
| Length | 11.43 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | DAN1864 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
