Cartonnage
29-87-614.28
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-614.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | pit courtyard of tomb 15/x |
| Period | Ptolemaic Period |
| Date Made | 305 - 30 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen | Plaster | Pigment |
| Description | Cartonnage fragment. |
| Length | 15 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 722 - Field No SF | T15X - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




