Lintel Fragment
CG2015-9-108
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. Fragment has a partial cartouche in the center, surmounted by a sun disc and plumes. Traces of another cartouche to the right, and possibly a serekh name to the left. This piece probably connects to CG2015-9-109. |
| Height | 10 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 32 cm |
| Other Number | E13556J - Original Number | 12 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.