Lintel Fragment
CG2015-9-104
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. At the left is a partial depiction of Hapy, with a partial inscription, within a frame. At the upper right are portions of two other hieroglyphs. |
| Height | 11 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 31 cm |
| Other Number | E13556M - Original Number | 51 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.