Lintel Fragment
CG2015-9-102
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a doorway lintel from the palace of Merenptah. There is a partial cartouche at the left, and a serekh including mery-ptah at the center. To the right is further fragmentary decoration. |
| Height | 15.5 cm |
| Length | 38 cm |
| Width | 31 cm |
| Other Number | E13556L - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.