Lintel Fragment
CG2015-9-99
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-99 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. Decorated with the tips of a bird wing, executed in sunk relief, and filled. Part of a winged sun-disc above the central portion of the doorway. |
| Height | 13 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 15 cm |
| Other Number | E13554C - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.