Lintel Fragment
CG2015-9-96
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-96 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. No visible decoration. |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Other Number | E13557 (?) - Original Number | E13552 (?) - Original Number | 22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.