Lintel Fragment
CG2015-9-94
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-94 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. Probably the lower left corner, with an image of Maat, kneeling, and the sun disc over a mr sign. |
| Height | 15.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 27 cm |
| Other Number | E13556C - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.