Lintel Fragment
CG2015-9-89
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-89 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a door lintel from the palace of Merenptah. The piece has fragments of a column of inscription. |
| Height | 9 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 25 cm |
| Other Number | E13556E - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.