Window Fragment
CG2015-9-80
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a window from the palace of Merenptah. Two cartouches and a partial khekher above a rectangular area. Reconstructed from two pieces. |
| Height | 9 cm |
| Length | 43 cm |
| Width | 44 cm |
| Other Number | E13561V/W - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.