Canopic Box
Fragment
E18029.3
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18029.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Fragment of a canopic box. |
| Length | 61 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16218P - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




