Coffin Board
Coffin Lid
E16218.12
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16218.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Middle piece to the lid of the coffin of Ahanakht. |
| Length | 162 cm |
| Width | 10 cm |
| Thickness | 15.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16218H - Old Catalog Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




