Coffin Board
Coffin Lid
E16218.11
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16218.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Side piece of the lid to the coffin of Ahanakht. |
| Length | 259 cm |
| Width | 43 cm |
| Thickness | 17 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16218F - Old Catalog Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




