Coffin Board
Coffin Box
E16218.8
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16218.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | End piece of the coffin of Ahanakht. This piece joins with E16218.7 |
| Length | 81.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Thickness | 9.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16218L - Old Catalog Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




