Coffin Board
Coffin Box
E16218.10
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16218.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Long side, bottom, of the coffin of Ahanakht. This piece connects to E16218.9. |
| Length | 255 cm |
| Width | 51 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16218D - Old Catalog Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




