Column Fragment
CG2015-9-26
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Possibly part of a column from the palace of Merenptah. Single nTr sign in a rectangular frame. |
| Height | 10 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 15 cm |
| Other Number | E13559B-M - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.